Skip to main content

The Journal Gazette

Tuesday, March 13, 2018 1:00 am

COLLEGES

Basketball

MEN

NCAA TOURNAMENT

FIRST FOUR

At Dayton, Ohio

Today

LIU Brooklyn (18-16) vs. Radford (22-12), 6:40 p.m.

St. Bonaventure (25-7) vs. UCLA (21-11), 9:10 p.m.

Wednesday

N.C. Central (19-15) vs. Texas Southern (15-19), 6:40 p.m.

Arizona State (20-11) vs. Syracuse (20-13), 9:10 p.m.

EAST REGIONAL

First Round

Thursday

At Pittsburgh

Villanova (30-4) vs. LIU Brooklyn-Radford winner, 6:50 p.m.

Virginia Tech (21-11) vs. Alabama (19-15), 9:20 p.m.

At Dallas

Texas Tech (24-9) vs. Stephen F. Austin (28-6), 7:27 p.m.

Florida (20-12) vs. St. Bonaventure-UCLA winner, 9:57 p.m.

Friday

At Detroit

Purdue (28-6) vs. Cal State Fullerton (20-11), 12:40 p.m.

Arkansas (23-11) vs. Butler (20-13), 3:10 p.m.

At San Diego

Wichita State (25-7) vs. Marshall (24-10), 1:30 p.m.

West Virginia (24-10) vs. Murray State (26-5), 4 p.m.

Second Round

Saturday

At Pittsburgh

Villanova—LIU Brooklyn-Radford winner vs. Virginia Tech-Alabama winner

At Dallas

Texas Tech-Stephen F. Austin winner vs. Florida—St. Bonaventure-UCLA winner

Sunday

At Detroit

Purdue-Cal State Fullerton winner vs. Arkansas-Butler winner

At San Diego

Wichita State-Marshall winner vs. West Virginia-Murray State winner

At Boston

Regional Semifinals

March 23

Villanova-LIU Brooklyn-Radford—Virginia Tech-Alabama winner vs. Wichita State-Marshall—West Virginia-Murray State winner

Purdue-Cal State Fullerton—Arkansas-Butler winner vs. Texas Tech-Stephen F. Austin—Florida-St. Bonaventure-UCLA winner

Regional Championship

March 25

Semifinal winners

SOUTH REGIONAL

First Round

Thursday

At Dallas

Tennessee (25-8) vs. Wright State (25-9), 12:40 p.m.

Miami (22-9) vs. Loyola of Chicago (28-5), 3:10 p.m.

At Boise, Idaho

Kentucky (24-10) vs. Davidson (21-11), 7:10 p.m.

Arizona (27-7) vs. Buffalo (26-8), 9:40 p.m.

Friday

At Charlotte, N.C.

Creighton (21-11) vs. Kansas State (22-11), 6:50 p.m.

Virginia (31-2) vs. UMBC (24-10), 9:20 p.m.

At Nashville, Tenn.

Cincinnati (30-4) vs. Georgia State (24-10), 2 p.m.

Nevada (27-7) vs. Texas (19-14), 4:30 p.m.

Second Round

Saturday

At Dallas

Tennessee-Wright State winner vs. Miami-Loyola of Chicago winner

At Boise, Idaho

Arizona-Buffalo winner vs. Kentucky-Davidson winner

Sunday

At Charlotte, N.C.

Virginia-UMBC winner vs. Creighton-Kansas State winner

At Nashville, Tenn.

Cincinnati-Georgia State winner vs. Nevada-Texas winner

At Atlanta

Regional Semifinals

March 22

Virginia-UMBC—Creighton-Kansas State winner vs. Arizona-Buffalo—Kentucky-Davidson winner

Cincinnati-Georgia State—Nevada-Texas winner vs. Tennessee-Wright State—Miami-Loyola of Chicago winner

Regional Championship

March 24

Semifinal winners

MIDWEST REGIONAL

First Round

Thursday

At Pittsburgh

Rhode Island (25-7) vs. Oklahoma (18-13), 12:15 p.m.

Duke (26-7) vs. Iona (20-13), 2:45 p.m.

At Wichita, Kan.

Kansas (27-7) vs. Pennsylvania (24-8), 2 p.m.

Seton Hall (21-11) vs. N.C. State (21-11), 4:30 p.m.

Friday

At Detroit

Michigan State (29-4) vs. Bucknell (25-9), 7:10 p.m.

TCU (21-11) vs. Arizona State-Syracuse winner, 9:40 p.m.

At San Diego

Auburn (25-7) vs. College of Charleston (26-7), 7:27 p.m.

Clemson (23-9) vs. New Mexico State (28-5), 9:57 p.m.

Second Round

Saturday

At Pittsburgh

Duke-Iona winner vs. Rhode Island-Oklahoma winner

At Wichita, Kan.

Kansas-Pennsylvania winner vs. Seton Hall-N.C. State winner

Sunday

At Detroit

Michigan State-Bucknell winner vs. TCU—Arizona State-Syracuse winner

At San Diego

Auburn-College of Charleston winner vs. Clemson-New Mexico State winner

At Omaha, Neb.

Regional Semifinals

March 23

Kansas-Pennsylvania—Seton Hall-N.C. State winner vs. Auburn-College of Charleston—Clemson-New Mexico State winner

Duke-Iona—Rhode Island-Oklahoma winner vs. Michigan State-Bucknell—TCU-Arizona State-Syracuse winner

Regional Championship

March 25

Semifinal winners

WEST REGIONAL

First Round

Thursday

At Wichita, Kan.

Houston (26-7) vs. San Diego State (22-10), 7:20 p.m.

Michigan (28-7) vs. Montana (26-7), 9:50 p.m.

At Boise, Idaho

Gonzaga (30-4) vs. UNC Greensboro (27-7), 1:30 p.m.

Ohio State (24-8) vs. South Dakota State (28-6), 4 p.m.

Friday

At Charlotte, N.C.

Texas A&M (20-12) vs. Providence (21-13), 12:15 p.m.

North Carolina (25-10) vs. Lipscomb (23-9), 2:45 p.m.

At Nashville, Tenn.

Xavier (28-5) vs. N.C. Central-Texas Southern winner, 7:20 p.m.

Missouri (20-12) vs. Florida State (20-11), 9:50 p.m.

Second Round

Saturday

At Wichita, Kan.

Michigan-Montana winner vs. Houston-San Diego State winner

At Boise, Idaho

Gonzaga-UNC Greensboro winner vs. Ohio State-South Dakota State winner

Sunday

At Charlotte, N.C.

North Carolina-Lipscomb winner vs. Texas A&M-Providence winner

At Nashville, Tenn.

Xavier—N.C. Central-Texas Southern winner vs. Missouri-Florida State winner

At Los Angeles

Regional Semifinals

March 22

Xavier-N.C. Central-Texas Southern—Missouri-Florida State winner vs. Gonzaga-UNC Greensboro—Ohio State-South Dakota State winner

North Carolina-Lipscomb—Texas A&M-Providence winner vs. Michigan-Montana—Houston-San Diego State winner

Regional Championship

March 24

Semifinal winners

FINAL FOUR

At San Antonio

National Semifinals

March 31

South champion vs. West champion

East champion vs. Midwest champion

National Championship

April 2

Semifinal winners

NIT

First Round

Tuesday

Wagner (23-9) at Baylor (18-14), 7 p.m.

Northern Kentucky (22-9) at Louisville (20-13), 7 p.m.

Vermont (27-7) at Middle Tennessee (24-7), 8 p.m.

Boston College (19-15) at Western Kentucky (24-10), 8 p.m.

Florida Gulf Coast (23-11) at Oklahoma State (19-14), 9 p.m.

Hampton (19-15) at Notre Dame (20-14), 9 p.m.

Rider (22-9) at Oregon (22-12), 10 p.m.

SE Louisiana (22-11) at Saint Mary’s (28-5), 10 p.m.

UNC Asheville (21-12) at Southern Cal (23-11), 11 p.m.

Wednesday

Harvard (18-13) at Marquette (19-13), 7 p.m.

Louisiana-Lafayette (27-6) at LSU (17-14), 7 p.m.

Temple (17-15) at Penn State (21-13), 8 p.m.

Nebraska (22-10) at Mississippi State (22-11), 9 p.m.

UC Davis (22-10) at Utah (19-11), 9 p.m.

BYU (24-10) at Stanford (18-15), 10 p.m.

Boise State (23-8) at Washington (20-12), 10 p.m.

Second Round

Friday-March 19

Hampton-Notre Dame winner vs. Temple-Penn State winner

Rider-Oregon winner vs. Harvard-Marquette winner

Wagner-Baylor winner vs. Nebraska-Mississippi State winner

Vermont-Middle Tennessee winner vs. Northern Kentucky-Louisville winner

UNC Asheville-Southern Cal winner vs. Boston College-Western Kentucky winner

BYU-Stanford winner vs. Florida Gulf Coast-Oklahoma State winner

SE Louisiana-Saint Mary’s winner vs. Boise State-Washington winner

Louisiana-Lafayette—LSU winner vs. UC Davis-Utah winner

Quarterfinals

March 20-21

Hampton-Notre Dame-Temple-Penn State winner vs. Rider-Oregon-Harvard-Marquette winner

Wagner-Baylor-Nebraska-Mississippi State winner vs. Vermont-Middle Tennessee-Northern Kentucky-Louisville winner

UNC Asheville-Southern Cal-Boston College-Western Kentucky winner vs. BYU-Stanford-Florida Gulf Coast-Oklahoma State winner

SE Louisiana-Saint Mary’s-Boise State-Washington winner vs. Louisiana-Lafayette—LSU-UC Davis-Utah winner

Semifinals

At New York

March 27

Game 1, 7 p.m.

Game 2, 9:30 p.m.

Championship

March 29

Semifinal winners, 8 p.m.

CIT

First Round

Cent. Michigan 94, IPFW 89

CENT. MICHIGAN 94,

IPFW 89

CENT. MICHIGAN (20-14): Meyer 7-14 0-0 18, DiLeo 7-14 4-5 22, Williams 3-7 0-0 6, Roundtree 5-8 2-2 14, J.Kozinski 1-5 0-0 3, Nwoko 1-1 0-0 2, Smith 0-2 0-0 0, Peppers 2-5 0-0 6, Redman 1-1 0-0 3, Beachler 0-1 0-0 0, McKay 6-8 5-6 20. Totals 33-66 11-13 94.

IPFW (18-15): Taylor 8-10 4-4 20, B.Scott 11-15 4-6 28, Levitch 3-6 2-2 11, Konchar 4-9 0-1 9, Harrell 2-6 0-0 6, Carl 0-3 0-0 0, King 4-7 0-0 10, Weir 1-4 2-2 5. Totals 33-60 12-15 89.

Halftime—Cent. Michigan 45-44. 3-Point Goals—Cent. Michigan 17-39 (Meyer 4-9, DiLeo 4-11, McKay 3-3, Peppers 2-3, Roundtree 2-4, Redman 1-1, J.Kozinski 1-5, Smith 0-1, Beachler 0-1, Williams 0-1), IPFW11-33 (Levitch 3-6, B.Scott 2-4, King 2-5, Harrell 2-6, Weir 1-3, Konchar 1-6, Taylor 0-1, Carl 0-2). Fouled Out—None. Rebounds—Cent. Michigan 31 (Meyer 7), IPFW24 (Konchar 7). Assists—Cent. Michigan 20 (Roundtree 9), IPFW15 (Konchar, Weir 5). Total Fouls—Cent. Michigan 14, IPFW15. A—1,234 (13,000).

THE TOP TWENTY FIVE

Rec Pts Prv
1. Virginia (65) 31-2 1625 1
2. Villanova 30-4 1554 2
3. Xavier 28-5 1383 3
4. Kansas 27-7 1379 9
5. Michigan St. 29-4 1304 4
6. Cincinnati 30-4 1230 8
7. Michigan 28-7 1213 7
8. Gonzaga 30-4 1199 6
9. Duke 26-7 1179 5
10. North Carolina 25-10 1100 12
11. Purdue 28-6 1047 10
12. Arizona 27-7 918 15
13. Tennessee 25-8 771 13
14. Texas Tech 24-9 716 14
15. West Virginia 24-10 663 18
16. Wichita St. 25-7 604 11
17. Ohio St. 24-8 600 17
18. Kentucky 24-10 528
19. Auburn 25-7 501 16
20. Clemson 23-9 439 19
21. Houston 26-7 430 21
22. Miami 22-9 134 24
23. Florida 20-12 102 23
24. Nevada 27-7 93 22
25. Saint Mary’s 28-5 71 20

Others receiving votes: Arkansas 69, Loyola Chicago 68, Rhode Island 66, TCU 40, Providence 22, New Mexico St. 15, Butler 9, St. Bonaventure 8, USC 7,

Kansas St 6, Buffalo 5, Seton Hall 5, UCLA 5, Creighton 4, South Dakota St. 3, Middle Tennessee 2, Murray St. 2, San Diego St. 2, Virginia Tech 2, Davidson 1, Missouri 1.

USA TODAY TOP 25 POLL

Rec Pts Pvs
1. Virginia (32) 31-2 800 1
2. Villanova 30-4 763 3
3. Kansas 27-7 685 9
4. Xavier 28-5 670 2
5. Michigan St. 29-4 628 5
6. Duke 26-7 609 4
7. Michigan 28-7 604 7
8. Gonzaga 30-4 597 6
9. North Carolina 25-10 560 11
10. Cincinnati 30-4 549 8
11. Purdue 28-6 511 10
12. Tennessee 25-8 399 12
13. Texas Tech 24-9 348 13
14. West Virginia 24-10 347 18
15. Arizona 27-7 343 17
16. Wichita St. 25-7 270 14
17. Ohio St. 24-8 265 16
18. Clemson 23-9 242 20
19. Houston 26-7 231 21
20. Kentucky 24-10 229
21. Auburn 25-7 224 15
22. Rhode Island 25-7 96 24
23. Saint Mary’s 28-5 89 19
24. Florida 20-12 67 23
25. Nevada 27-7 56 22
25. Miami 22-9 56 25

Others receiving votes: Arkansas 34, Creighton 19, Loyola of Chicago 19, Providence 18, TCU 12, Middle Tennessee 9, NC State 9, Virginia Tech 9, New Mexico St. 6, Florida St. 5, Buffalo 4, Kansas St. 4, Seton Hall 3, St. Bonaventure 3, Butler 2, Davidson 2, South Dakota St. 2, San Diego St. 1, Texas A&M 1.

NAIA DIVISION II TOURNAMENT

Semifinals

Monday

Indiana Wesleyan 75, IU-East 72

Saint Francis 70, College of Idaho 59

Championship

Today

Ind. Wesleyan vs. Saint Francis, 7 p.m.

ST. FRANCIS 70, COLLEGE OF IDAHO 59

Saint Francis 25 45 70
College of Idaho 30 29 59

Saint Francis: Henry 5, White 14, Lautzenheiser 5, Turner 1, Lienhoop 18, Compton 6, Hinen 21

College of Idaho: Adams 13, Berryhill 11, Palu-Thompson 8, Pinckney 13, Leeks 6, Bruneel 8

WOMEN

NCAA TOURNAMENT

ALBANY REGIONAL

First Round

Friday

At Columbia, S.C.

California (21-10) vs. Virginia (18-13), 5 p.m.

South Carolina (26-6) vs. N.C. A&T (23-8), 7:30 p.m.

Saturday

At Storrs, Conn.

UConn (32-0) vs. Saint Francis (Pa.) (24-9), 11 a.m.

Miami (21-10) vs. Quinnipiac (27-5), 1:30 p.m.

At Athens, Ga.

Duke (22-8) vs. Belmont (31-3), 11 a.m.

Georgia (25-6) vs. Mercer (30-2),

1:30 p.m.

At Tallahassee, Fla.

Florida State (25-6) vs. Little Rock (23-9), 11 a.m.

South Florida (26-7) vs. Buffalo (27-5), 1:30 p.m.

Second Round

Sunday

At Columbia, S.C.

California-Virginia winner vs. South Carolina-N.C. A&T winner, TBA

Monday

At Storrs, Conn.

UConn-Saint Francis (Pa.) winner vs. Miami-Quinnipiac winner, TBA

At Athens, Ga.

Duke-Belmont winner vs. Georgia-Mercer winner, TBA

At Tallahassee, Fla.

South Florida-Buffalo winner vs. Florida State-Little Rock winner, TBA

Regional Semifinals

Saturday, March 24

At Albany, N.Y.

TBD, 11:30 a.m.

TBD, 2 p.m.

Regional Championship

Monday, March 26

Semifinal winners, 7 p.m.

SPOKANE REGIONAL

First Round

Friday

At Notre Dame, Ind.

Notre Dame (29-3) vs. Cal St. Northridge (19-15), 5 p.m.

South Dakota State (26-6) vs. Villanova (22-8), 7:30 p.m.

At College Station, Texas

DePaul (26-7) vs. Oklahoma (16-14), Noon

Texas A&M (24-9) vs. Drake (26-7), 2:30 p.m.

At Eugene, Ore.

Green Bay (29-3) vs. Minnesota (23-8), 5 p.m.

Oregon (30-4) vs. Seattle (18-14),

7:30 p.m.

Saturday

At Columbus, Ohio

LSU (19-9) vs. Central Michigan (28-4), 11 a.m.

Ohio State (27-6) vs. George Washington (19-13), 1:30 p.m.

Second Round

Sunday

At Notre Dame, Ind.

Notre Dame-Cal St. Northridge winner vs. South Dakota State-Villanova winner, TBA

At College Station, Texas

DePaul-Oklahoma winner vs. Texas A&M-Drake winner, TBA

At Eugene, Ore.

Green Bay-Minnesota winner vs. Oregon-Seattle winner, TBA

Monday

At Columbus, Ohio

LSU-Central Michigan winner vs. Ohio State-George Washington winner, TBA

Regional Semifinals

Saturday, March 24

At Spokane, Wash.

TBD, 4 p.m.

TBD, 6:30 p.m.

Regional Championship

Monday, March 26

Semifinal winners, 9 p.m.

KANSAS CITY REGIONAL

First Round

Friday

At Raleigh, N.C.

Maryland (25-7) vs. Princeton (24-5), Noon

NC State (24-8) vs. Elon (25-7), 2:30 p.m.

Saturday

At Starkville, Miss.

Syracuse (22-8) vs. Oklahoma State (20-10), 3:30 p.m.

Mississippi State (32-1) vs. Nicholls (19-13), 6 p.m.

At Los Angeles

UCLA (24-7) vs. American (26-6),

3:30 p.m.

Iowa (24-7) vs. Creighton (18-12), 6 p.m.

At Austin, Texas

Arizona St. (21-12) vs. Nebraska (21-10), 3:30 p.m.

Texas (26-6) vs. Maine (23-9), 6 p.m.

Second Round

Sunday

At Raleigh, N.C.

Maryland-Princeton winner vs. NC State-Elon winner, TBA

Monday

At Starkville, Miss.

Mississippi State-Nicholls winner vs. Syracuse-Oklahoma State winner, TBA

At Los Angeles

Iowa-Creighton winner vs. UCLA-American winner, TBA

At Austin, Texas

Arizona State-Nebraska winner vs. Texas-Maine winner, TBA

Regional Semifinals

Friday, March 23

At Kansas City, Mo.

TBD, 7 p.m.

TBD, 9:30 p.m.

Regional Championship

Sunday, March 25

Semifinal winners, 7:30 p.m.

LEXINGTON REGIONAL

First Round

Friday

At Louisville, Ky.

Louisville (32-2) vs. Boise State (23-9), Noon

Marquette (23-9) vs. Dayton (23-6), 2:30 p.m.

At Knoxville, Tenn.

Oregon State (23-7) vs. Western Kentucky (24-8), Noon

Tennessee (24-7) vs. Liberty (24-9), 2:30 p.m.

At Waco, Texas

Michigan (22-9) vs. Northern Colorado (26-6), 5 p.m.

Baylor (31-1) vs. Grambling State (19-13), 7:30 p.m.

Saturday

At Stanford, Calif.

Missouri (24-7) vs. Florida Gulf Coast (30-4), 3:30 p.m.

Stanford (22-10) vs. Gonzaga (27-5), 6 p.m.

Second Round

Sunday

At Louisville, Ky.

Louisville-Boise State winner vs. Marquette-Dayton winner, TBA

At Knoxville, Tenn.

Oregon State-Western Kentucky winner vs. Tennessee-Liberty winner, TBA

At Waco, Texas

Michigan-Northern Colorado winner vs. Baylor-Grambling State winner, TBA

Monday

At Stanford, Calif.

Missouri-Florida Gulf Coast winner vs. Stanford-Gonzaga winner, TBA

Regional Semifinals

Friday, March 23

At Lexington, Ky.

TBD, 7 p.m.

TBD, 9:30 p.m.

Regional Championship

Sunday, March 25

Semifinal winners, Noon

FINAL FOUR

At Columbus, Ohio

National Semifinals

Friday, March 30

7 p.m.

9:30 p.m.

National Championship

Sunday, April 1

Semifinal winners, 6 p.m.

THE TOP TWENTY FIVE

Rec Pts Prv
1. UConn (32) 32-0 800 1
2. Baylor 31-1 743 2
3. Louisville 32-2 736 3
4. Mississippi St. 32-1 720 4
5. Notre Dame 29-3 656 5
6. Oregon 30-4 640 6
7. South Carolina 26-6 616 7
8. Texas 26-6 588 8
9. UCLA 24-7 509 9
10. Ohio St. 27-6 482 10
11. Florida St. 25-6 463 11
12. Tennessee 24-7 426 12
13. Oregon St. 23-7 419 13
14. Texas A&M 24-9 353 14
15. Stanford 22-10 347 15
16. Maryland 25-7 296 17
17. Missouri 24-7 292 16
18. Georgia 25-6 273 18
19. South Florida 26-7 237 19
20. Duke 22-8 186 20
21. NC State 24-8 172 21
22. Green Bay 29-3 131 22
23. Belmont 31-3 109 23
24. LSU 19-9 59 24
25. Mercer 30-2 48 25

Others receiving votes: Gonzaga 16, Arizona St. 14, Iowa 14, Quinnipiac 12, DePaul 9, Minnesota 8, Oklahoma St. 7, Cent Michigan 6, Michigan 4, California 4, Florida Gulf Coast 3, West Virginia 2.

USA TODAY TOP 25 POLL

Rec Pts Pvs
1. UConn (32) 32-0 800 1
2. Baylor 31-1 757 2
3. Louisville 32-2 734 3
4. Mississippi St. 32-1 700 4
5. Oregon 30-4 664 5
6. Notre Dame 29-3 646 6
7. South Carolina 26-6 617 7
8. Texas 26-6 571 8
9. UCLA 24-7 526 9
10. Ohio St. 27-6 496 10
11. Florida St. 25-6 483 11
12. Oregon St. 23-7 428 12
13. Tennessee 24-7 407 13
14. Texas A&M 24-9 335 15
15. Missouri 24-7 332 14
16. Maryland 25-7 290 16
17. Georgia 25-6 280 17
18. Duke 22-8 253 18
19. Stanford 22-10 237 20
20. South Florida 26-7 224 19
21. Green Bay 29-3 184 21
22. N.C. State 24-8 134 22
23. DePaul 26-7 82 24
24. Mercer 30-2 81 23
25. Belmont 31-3 33 25

Others receiving votes: Florida Gulf Coast 25, Central Michigan 13, Miami 12, Syracuse 10, LSU 9, Michigan 9, Virginia 7, Marquette 5, Oklahoma St. 5, UALR 3, Buffalo 2, Minnesota 2, Virginia Tech 2, UCF 1, Quinnipiac 1.

Baseball

COLLEGIATE BASEBALL POLL

Rec Pts Prv
1. Oregon St. 15-1 496 1
2. Clemson 15-1 494 6
3. Stanford 14-2 492 7
4. Louisville 14-1 490 8
5. Auburn 15-1 488 9
6. Florida 15-3 487 2
7. Florida St. 14-2 485 3
8. Kentucky 14-3 482 5
9. Texas Tech 15-2 481 4
10. Texas A&M 16-1 480 16
11. Vanderbilt 12-4 475 10
12. Stetson 13-1 470 18
13. Mississippi 15-1 467 19
14. UCLA 10-4 465 11
15. Indiana 11-4 463 12
16. Louisiana St. 11-6 461 13
17. Texas Christian 9-4 459 14
18. Arkansas 11-4 455 15
19. NC State 13-3 454 17
20. Wichita St. 12-2 451 22
21. Nevada-Las Vegas 15-2 448 23
22. Central Florida 13-3 445 NR
23. Southern Mississippi 11-4 442 24
24. Missouri 13-3 440 NR
25. Illinois 8-4 437 25
26. Duke 12-3 433 NR
27. Florida Gulf Coast 13-2 430 NR
28. Oregon 11-4 426 NR
29. St. John’s 8-4 422 20
30. Coastal Carolina 12-6 419 21

Hockey

CONFERENCE TOURNAMENT

x-if necessary

ATLANTIC HOCKEY CONFERENCE

Semifinals

Friday

At Blue Cross Arena

Rochester, N.Y.

Robert Morris vs. Mercyhurst, 4:35 p.m.

Air Force vs. Canisius, 8 p.m.

Championship

Saturday

At Blue Cross Arena

Rochester, N.Y.

Semifinal winners, 7:35 p.m.

BIG TEN CONFERENCE

Championship

Saturday

Ohio State at Notre Dame, 8 p.m.

ECAC

Semifinals

Friday

At Herb Brooks Arena

Lake Placid, N.Y.

Princeton vs. Cornell, 4 p.m.

Harvard vs. Clarkson, 7:30 p.m.

Championship

Saturday

At Herb Brooks Arena

Lake Placid, N.Y.

Semifinal winners, 7:30 p.m.

HOCKEY EAST

Semifinals

Friday

At TD Garden

Boston

Boston vs. Boston College, 5 p.m.

Providence vs. Northeastern, 8 p.m.

Championship

Saturday

At TD Garden

Boston

Semifinal winners, 7 p.m.

NATIONAL COLLEGIATE HOCKEY CONFERENCE

Semifinals

Friday

At Xcel Energy Center

St. Paul, Minn.

Denver vs. Minnesota-Duluth, 5:08 p.m.

St. Cloud St. vs. North Dakota, 8:38 p.m.

Saturday

At Xcel Energy Center

St. Paul, Minn.

Third Place

TBA, 4:38 p.m.

Championship

TBA, 8:38 p.m.

WESTERN COLLEGIATE

HOCKEY ASSOCIATION

Championship

Saturday

Michigan Tech at Northern Michigan, TBA

NCAA DIVISION I POLL

Rec Pts Pvs
1. St. Cloud St. (32) 24-7-6 975 1
2. Cornell (16) 25-4-2 954 2
3. Notre Dame (1) 24-9-2 870 5
4. Denver (1) 20-9-8 852 4
5. Ohio St. 24-8-5 812 6
6. Minnesota St. 29-9-1 736 3
7. Northeastern 23-8-5 689 7
8. Minnesota Duluth 21-14-3 644 8
9. Providence 22-10-4 601 9
10. Clarkson 22-9-6 553 10
11. Michigan 20-14-3 488 11
12. North Dakota 16-12-10 415 14
13. Penn St. 18-14-5 413 12
14. Boston College 20-13-3 301 18
15. Minnesota 19-17-2 298 15
16. No. Michigan 25-14-3 241 19
17. Omaha 17-17-2 197 13
18. Boston 19-13-4 172 20
19. Bowling Green 23-12-6 118 17
20. Union (NY) 21-15-2 62 16

Others: Mercyhurst 53, Harvard 27, Michigan Tech 20, Princeton 9.

Volleyball

AVCA DIVISION I-II COACHES

Pts Rec Pvs
1. Long Beach St. (25) 375 17-0 1
2. BYU 345 17-4 4
3. Hawaii 325 13-3 2
4. UCLA 297 17-5 5
5\. UC Irvine 273 14-5 3
6. Loyola-Chicago 243 16-4 6
7. Pepperdine 212 10-6 7
8. Lewis 201 14-7 8
9. Ohio St. 194 13-4 9
10. CSUN 107 10-7 12
11. Ball St. 101 11-9 10
12. UC Santa Barbara 99 9-5 T-14
13. Grand Canyon 86 15-6 13
14. Concordia Irvine 55 9-10 T-14
15. IPFW 42 15-5 NR

Others receiving votes: Penn St. 38; George Mason 6