Skip to main content

The Journal Gazette

Friday, January 12, 2018 1:01 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

HERITAGE 61, BLUFFTON 43

Bluffton 5 10 16 12 43
Heritage 21 9 16 15 61

Heritage: Burton 18, Hudson Jr. 10, Beard 9, Mitchell 8, Kiess 8, Knapke 7, Springer 1

Bluffton: Baumgartner 4, Corle 7, McClish 2, Irwin 11, King 2, Johnston 11, Johnson 4, McConnell 2

CHURUBUSCO 63, GARRETT 37

Churubusco 20 14 21 8 63
Garrett 5 10 10 12 37

Churubusco: Paul 10, Kelly 8, McClure 14, Duff 6, Burke 4, Bonar 21

Garrett: Malcolm 3, Wilson 4, Johnson 4, Hefty 3, Lucarelli 6, McCann 12, Yarian 5

CENTRAL NOBLE 64, FREMONT 41

Fremont 15 10 10 6 41
Cen. Noble 18 15 17 14 64

Central Noble: Deck 5, Alwine 6, Brazel 1, Brose 2, Phillips 10, Dial 5, Yoder 5, Zolman 30

Fremont: Beatty 4, Thomas 4, Marten 13, Behnfeldt 11, Bice 2, Colclasure 7

ACAC TOURNAMENT

Tuesday

G2: Jay County 43, Southern Wells 35

G4: Bluffton 47, South Adams 40

G6: Heritage 53, Woodlan 44

Today

G8: Jay County 47, Adams Central 39

G10: Heritage 61, Bluffton 43

Saturday

Championship, Jay County vs. Heritage, 7:30 p.m.

SCORES

E. Central 56, Franklin Co. 41

Greensburg 69, Batesville 61

Heritage Christian 86, Indpls Herron 44

Indpls Tindley 89, Indpls International 58

Mishawaka 59, Jimtown 21

Munster 48, Highland 41

Penn 64, Glenn 40

S. Bend St. Joseph’s 62, S. Bend Clay 54

S. B. Washington 60, S. Bend Adams 52

S. Central 84, Cannelton 28

Sullivan 55, W. Vigo 39

Triton 44, Bethany Christian 35

Vincennes 69, Mt. Vernon (Posey) 36

Johnson County Tournament

Consolation

Whiteland 66, Edinburgh 56

NECC Tournament

Consolation

Central Noble 64, Fremont 41

Churubusco 63, Garrett 37

Prairie Hts. 51, Hamilton 26

Southern Indiana

Conference Tournament

Consolation

Ev. Central 63, Ev. Reitz 57

Ev. North 81, Ev. Mater Dei 78, OT

Semifinal

Ev. Bosse 79, Ev. Memorial 66

Ev. Harrison 68, Castle 62

GIRLS

MISHAWAKA CHRISTIAN 39,

LAKELAND CHRISTIAN 30

Lakeland Ch. 7 4 12 7 30
Mishawaka C. 10 9 12 8 39

Mishawaka Christian: DoBroelt 17, Smith 2, Mulen 4, Bontrager 8, Knowlton 8

Lakeland Christian: Calizo 13, Slone 1, Gross 5, Fancil 11

SOUTH ADAMS 51, HERITAGE 36

South Adams 10 20 15 6 51
Heritage 8 4 12 12 36

South Adams: Dellinger 15, Wurster 15, Myers 2, LeFever 2, Lehman 2, Bowman 4, Loshe 9, Pierce 2

Heritage: Feasby 15, Graham 2, Sheehan 8, Dossen 8, Zelt 3

GARRETT 50, CHURUBUSCO 20

Garrett 14 9 15 12 50
Churubusco 1 5 6 8 20

Garrett: Detcher 5, Smith 3, Sobieski 6, Baver 13, Richards 2, Casselman 12, Maples 1, Bodey 8

Churubusco: Gross 4, Bear 4, Hosted 1, Nondorf 8, Fulkerson 1, Johnson 2

FREMONT 57, WESTVIEW 53

Westview 6 5 18 17 7 53
Fremont 12 8 17 9 11 57

Fremont: Dangerfield 8, Foster 12, Linker 10, Cress 7, Kuhn 6, Schmucker 14

Westview: Burr 12, Duff 4, Klopfenstein 17, Konkle 12, Miller 2, Yoder 6

ACAC TOURNAMENT

Tuesday

G1: Jay County 62, Southern Wells 31

G3: South Adams 45, Bluffton 41

G5: Heritage 36, Woodlan 33

Today

G7: Jay County 63, Adams Central 29

G9: South Adams 51, Heritage 36

Saturday

Championship, Jay County vs. S. Adams, 6 p.m.

SCORES

Andrean 53, Calumet 32

Attica 53, Southmont 33

Avon 70, Decatur Central 31

Beech Grove 52, University 40

Benton Central 63, Delphi 50

Bethany Christian 37, Blackhawk Ch. 24

Bethesda Christian 60, Indpls Brebeuf 34

Blue River 49, Northeastern 43, OT

Boone Grove 59, Wheeler 27

Brownstown 42, Hauser 22

Carroll (Flora) 35, Western 33

Center Grove 46, Indpls N. Central 43, OT

Clay City 52, Bloomfield 39

Crawford Co. 67, W. Washington 52

Crothersville 75, Edinburgh 45

Crown Point 47, Munster 37

Dubois 40, Barr-Reeve 21

Franklin 59, Indpls Perry Meridian 51

Frankton 58, Tipton 55

Gibson Southern 74, Tecumseh 53

Greensburg 60, Columbus East 50

Greenwood Christian 76, Irvington 35

Griffith 55, Hammond Clark 22

Hagerstown 29, Cambridge City 18

Huntington North 68, Canterbury 53

Indpls Pike 81, Franklin Central 42

Indpls Roncalli 65, Indian Creek 49

Lafayette Catholic 50, Clinton Prairie 34

Lanesville 68, Rock Creek Academy 44

Lapel 53, Shenandoah 43

Lawrence North 64, Lawrence Central 24

Madison 31, Corydon 24

Madison Shawe 45, Milan 37

McCutcheon 53, Sheridan 40

Mishawaka 70, Jimtown 38

Mishawaka Marian 59, S. Bend Riley 43

Mitchell 73, Eastern (Greene) 23

Mooresville 50, Bloomington South 43

Muncie Burris 52, Seton Catholic 38

N. Harrison 77, Austin 29

N. Judson 75, N. Newton 23

N. Knox 75, Shoals 14

New Washington 44, Trinity Lutheran 39

Northwestern 65, Lafayette Harrison 46

Oak Hill 58, Eastbrook 27

Oregon-Davis 56, Argos 43

Orleans 47, Borden 31

Plainfield 56, Terre Haute North 47

Princeton 35, Wood Memorial 25

Rockville 44, Covington 27

Rossville 49, Tri-Central 35

S. Knox 45, N. Daviess 16

S. Ripley 58, Rising Sun 32

Salem 58, Scottsburg 42

Seeger 53, Frontier 34

Shakamak 47, N. Vermillion 45

Southwestern 50, Switzerland Co. 43

Southwestern (Shelby) 52, N. Decatur 43

Southwood 57, Eastern (Greentown) 32

Sullivan 44, W. Vigo 37

Tell City 47, Boonville 43

Tri 67, Anderson Prep Academy 23

Tri-County 49, Clinton Central 46

Twin Lakes 43, N. White 42

Union (Dugger) 46, Turkey Run 44

Vincennes Rivet 48, Loogootee 35

Waldron 64, S. Decatur 30

Washington 39, Mt. Carmel, Ill. 21

Winamac 51, Kouts 31

Indianapolis City Tournament

Semifinal

Heritage Chr. 70, Covenant Christian 30

Indpls Tindley 66, Indpls Cathedral 55

NECC Tournament

Consolation

Fremont 57, Westview 53, OT

Garrett 50, Churubusco 20

Prairie Hts. 66, Hamilton 12

Southern Indiana

ConferenceTournament

Consolation

Ev. Bosse 52, Ev. Reitz 31

Semifinal

Castle 41, Ev. North 30

Ev. Memorial 55, Ev. Central 53

Hockey

LATE WEDNESDAY

HOMESTEAD 5, SUMMIT CITY 0

G—Wells, Showler, Nicol, Hoy, Dougherty. S— Barcelona 11 (SC), McKinnon 15 (SC), Hall 18 (H).

BISHOP DWENGER 8,

FORT WAYNE BRUINS 2

G—Knipscheer 2 (BD), Kucharski (BD), Zaremba (BD, James (BD), Woods (BD), Kohlmeyer (BD), Hensley (BD), Scott 2 (FWB). S—Vlot 15 (SC), Foster III 24 (FWB).

CARROLL 5, LEO 4

Pollock 2 (C), Palmer (C), Thornson (C), Ulrey (C), Bonecutter 3 (L), Speckhard (L). S—Hyde 28 (C), Bayes 25 (L).

Gymnastics

CARROLL 108.05, WAWASEE 102.175

Vault—Stinke (C) 9.25; Bars—Stinke (C) 9.2; Beam—Carroll (C) 9.4; Floor—Carroll (C) 8.95; All-Around—Carroll (C) 36.18.

Swimming

BOYS

CANTERBURY 118, WAYNE 30

200MR—Canterbury 1:57.55; 200Free—Davis (C) 2:28.52; 200IM—Koa (C) 2:22.46; 50Free—DelBello (C) 25.90; Diving—Hunley (W) 159.45; 100Fly—Koa (C) 1:01.06; 100Free—Westropp (C) 1:01.26; 500Free—Romano (C) 7:55.16; 200FR—Canterbury 1:48.64; 100Back—Loechner (C) 1:13.72; 100Breast—Axel (C) 1:24.33; 400FR—Canterbury 4:12.37.

GIRLS

CANTERBURY 105, WAYNE 55

200MR—Canterbury 2:18.22; 200Free—Urberg (C) 2:54.03; 200IM—Najdeski (C) 2:48.01; 50Free—Kummer (C) 29.31; Diving—Jimenez (C) 202.05; 100Fly—Najdeski (C) 1:17.06; 100Free—McGee (W) 1:06.12; 500Free—Godfrey (C) 7:00.82; 200FR—Wayne 2:03.32; 100Back—Godfrey (C) 1:16.99; 100Breast—McGee (C) 1:22.39; 400FR—Canterbury 4:48.71.

Wrestling

ANGOLA 36, BISHOP DWENEGR 33

106—Boots (A) d. Ford :26; 113—Smith (BD) d. Maxie :45; 120—Marple (A) d. Delaney 9-7; 126—Michael (A) d. Getty 7-4; 132—Weilbaker (BD) d. Simmons 8-2; 138—Meyer (A) d. Stienberg :54; 145—Garrett (BD) won by forfeit; 152—Purkey (A) d. Krohn 1:56; 160—Bessesen (BD) Book 2:33; 170—Sears (A) d. Hilger 5:24; 182—Holly (BD) d. Da. Brown :40; 195—Kolkman (BD) d. McKee 6-3; 220—Hosier (BD) d. Dr. Brown 5-0; 285—Pearson (A) d. Buesoner 1:13.