Skip to main content

The Journal Gazette

Thursday, January 11, 2018 1:01 am

HIGH SCHOOLS

Basketball

BOYS

NEW HAVEN 56, BISHOP DWENGER 54

New Haven 17 13 13 13 56
Dwenger 15 13 12 14 54

New Haven: Robinson 10, Clark 4, Latham 17, Gardner 5, Washington 7, Lewis 9, Harris 4

Bishop Dwenger: McComb 6, Kochanski 8, Houlihan 3, Lytle 4, Smithey 11, Lehrman 16, Henry-Reith 6

ACAC TOURNAMENT

Tuesday

G2: Jay County 43, Southern Wells 35

G4: Bluffton 47, South Adams 40

G6: Heritage 53, Woodlan 44

Today

G8: Adams Cen. vs. Jay County, 7:30 p.m.

G10: Bluffton vs. Heritage, 7:30 p.m.

Saturday

Championship, 7:30 p.m.

SCORES

Andrean 74, Michigan City Marquette 62

Indpls Cathedral 64, Carmel 59

Indpls Northwest 68, Indpls Chatard 65

Jac-Cen-Del 61, Madison Shawe 31

Mississinewa 63, Bellmont 42

Marion County Tournament

Quarterfinal

Indpls Ben Davis 58, Indpls Park Tudor 27

Indpls Roncalli 51, Beech Grove 47, 2OT

Lawrence North 62, Indpls Brebeuf 50

Warren Central 43, Indpls Pike 37

NECC Tournament

Quarterfinal

Eastside 59, Hamilton 44

Fairfield 61, Prairie Hts. 28

Lakeland 55, W. Noble 46

Westview 47, Angola 43

GIRLS

NORWELL 78, WHITKO 50

Whitko 7 21 13 9 50
Norwell 23 17 17 21 78

Norwell: Wilson 21, Dunnuck 13, Topp 4, Shelton 7, Fuelling 10, Barger 5, Henschen 4, Rowles 14

Whitko: Duggins 14, Ousley 6, Foutz 4, Hewitt 8, Schipper 13, Snep 5

LEO 70, WAYNE 22

Leo 23 12 20 15 70
Wayne 5 4 3 10 22

Leo: Dietsch 12, Pierce 32, Pepple 3, Simcox 1, Smith 4, Bayes 1, Steward 2, Adams 3, Miller 8, Stuckey 2, Embry 2

Wayne: Reese 11, Hoye 4, Jackson 4, White 3

WARSAW 57, ELKHART MEMORIAL 35

Elk. Memorial 9 9 10 7 35
Warsaw 11 12 16 18 57

Warsaw: Kenn. Patton 3, Shipp 2, Ryman 14, Fitzgerald 2, Harrison 8, Bragg 13, Bohnenkamper 13, Kens. Patton 2

Elkhart Memorial: C. Lapczynski 10, L. Lapczynski 5, Peete 16, Curry 3, Dale 1

ANGOLA 49, CENTRAL NOBLE 40

No line score available

Angola—Knoll 8, Cranston 15, Duvendak 2, Rea. Peppler 12, Lorntz 10, Fenstamaker 2.

Central Noble—Freeman 20, Rice 2, Leatherman 6, Brumbaugh 12

WEST NOBLE 47, LAKELAND 35

West Noble 9 10 15 13 47
Lakeland 11 6 3 15 35

West Noble: Burns 7, Godfrey 11, Tori MIller 3, Tara 4, Schermerhorn 10, Teel 6, Gross 2, Weigold 2, Yoder 2

Lakeland: Bek. Stroop 13, Beth Stroop 9, Hartsough 5, Metcalf 2, Mast 2, Larimer 4

ACAC TOURNAMENT

Tuesday

G1: Jay County 62, Southern Wells 31

G3: South Adams 45, Bluffton 41

G5: Heritage 36, Woodlan 33

Today

G7: Adams Central vs. Jay County, 6 p.m.

G9: South Adams vs. Heritage, 6 p.m.

Saturday

Championship, 6 p.m.

SCORES

Blackford 41, Muncie Burris 26

Carmel 99, Anderson 27

Edgewood 53, Monrovia 51

Highland 49, Hammond Morton 41

Lake Central 49, Gary West 24

Marion 52, Elwood 28

Northwestern 53, Oak Hill 30

Speedway 56, Indpls Arlington 12

Winchester 53, Muncie Central 33

Delaware County Tournament

Semifinal

Delta 52, Wes-Del 23

Yorktown 70, Wapahani 28

NECC Tournament

Quarterfinal

Angola 49, Central Noble 40

Eastside 64, Hamilton 11

Fairfield 56, Prairie Hts. 18

W. Noble 47, Lakeland 35

Hockey

Homestead 5, Summit City 0

Bishop Dwenger 8, Fort Wayne Bruins 2

Carroll 5, Leo 4

Wrestling

ADAMS CENTRAL 39, DELTA 16

106—Lee (D) won by forfeit; 120—Mosser (AC) d. Robinson 8-1; 126—Blackburn (D) d. Shaffer 6-3; 132—Liter (AC) d. Fox 1:30; 138—Schwaller (AC) d. Morgan 1:24; 145—Bustos (AC) d. Love 3:50; 152—Turner (D) d. Byerly 11-2; 160—Ashburn (D) d. Hill 9-3; 170—Bates (AC) d. Brown 5-2; 182—Faurote (AC) d. Wilson 1:33; 220—Schumm (AC) d. Pease 8-2; 285—Lotter (AC) won by forfeit.

LATE TUESDAY

CARROLL 37, SNIDER 26

106—Ester (S) d. Vega 8-6; 113—Just (C) d. Ellis :54; 120—Standridge (C) d. Tippmann 1:45; 126—Humphrey (S) d. Stonestreet 17-7; 132—Saylor (C) d. Kimmit 5:05; 138—Schrock (C) d. Shelton 3-1; 145—Davis (C) d. Morris 11-1; 152—Davis (S) d. Lepper 8-5;

160—Hicks (C) d. Kreager 1:32; 170—Kocks (S) d. Byman 1:20; 182—Christen (S) d. Bills 10-0; 195—Smith (C) d. Brown 7-6; 220—Muncie (C) d. Graham 5-1; 285—Belizaire (S) d. Mueller :53.