You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

Preps Plus

Advertisement

Soccer sectional pairings set

Two-time defending Class A boys soccer state champion Canterbury will make its debut in 2A with a sectional game against Snider at the Canterbury Sectional, with the release of the postseason pairings by the IHSAA on Friday.

Sectionals for the boys and girls will be Oct. 7-12.

The 2A No. 15 Cavaliers have won the last two Class A titles, but were bumped up to 2A this season.

Warsaw, the 2012 2A state runner-up, will get Culver Academy in the first round of its own sectional. The Tigers are ranked No. 6 in 2A.

On the girls side, Bishop Dwenger (2A) and Bishop Luers (1A) each advanced to last year's semistate round.

The 2A No. 15 Saints will play the host Chargers in the Carroll Sectional, while the 1A No. 4 Knights will play No. 5 Canterbury in the first round of the Luers Sectional.

Area boys sectionals

Class 2A

Warsaw

Game 1: Wawasee vs. Plymouth.

Game 2: Warsaw vs. Culver Academies.

Game 3: NorthWood vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

DeKalb

Game 1: Leo vs. East Noble.

Game 2: Angola vs. DeKalb.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Canterbury

Game 1: Canterbury vs. Snider.

Game 2: Bishop Dwenger vs. Northrop.

Game 3: Carroll vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

Homestead

Game 1: Huntington North vs. North Side.

Game 2: Columbia City vs. Homestead.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Bellmont

Game 1: South Side vs. New Haven.

Game 2: Norwell vs. Bellmont.

Game 3: Wayne vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

Class A

Westview

Game 1: Howe vs. Lakeland.

Game 2: Westview vs. Prairie Heights.

Game 3: West Noble vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

Garrett

Game 1: Central Noble vs. Garrett.

Game 2: Lakewood Park Christian vs. Eastside.

Game 3: Hamilton vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

South Adams

Game 1: Bishop Luers vs. Woodlan.

Game 2: Heritage vs. South Adams.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Blackhawk Christian

Game 1: Blackhawk C. vs. Manchester.

Game 2: Concordia vs. Whitko.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Culver Community

Game 1: Culver Community vs. Argos.

Game 2: Winamac vs. Bremen.

Game 3: Lakeland Christian Academy vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

Girls

Class 2A

Plymouth

Game 1: Plymouth vs. Culver Academies.

Game 2: Warsaw vs. Wawasee.

Game 3: NorthWood vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

East Noble

Game 1: East Noble vs. Leo.

Game 2: DeKalb vs. Angola.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Carroll

Game 1: Carroll vs. Bishop Dwenger.

Game 2: Snider vs. Northrop.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Homestead

Game 1: Huntington North vs. Columbia City.

Game 2: North Side vs. Homestead.

Championship: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Norwell

Game 1: Norwell vs. New Haven.

Game 2: Bellmont vs. Wayne.

Game 3: South Side vs. Winner of Game 1.

Championship: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

Class A

Westview

Game 1: Lakewood Park Christian vs. Central Noble.

Game 2: Lakeland vs. Bethany Christian.

Game 3: Westview vs. Garrett.

Game 4: West Noble vs. Winner of Game 1.

Game 5: Winner of Game 2 vs. Winner of Game 3.

Championship: Winner of Game 4 vs. Winner of Game 5.

Bishop Luers

Game 1: Woodlan vs. Heritage.

Game 2: Concordia vs. Whitko.

Game 3: South Adams vs. Blackhawk.

Game 4: Bishop Luers vs. Canterbury.

Game 5: Winner of Game 1 vs. Winner of Game 2.

Game 6: Winner of Game 3 vs. Winner of Game 4.

Championship: Winner of Game 5 vs. Winner of Game 6.

High School Sports Editor Greg Jones on prep sports.

Advertisement