You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

The Scoop

Advertisement

Allen County Fair 4-H results through noon July 25

Allen County Fair Winners – 4-H, as distributed by the Purdue Extenson:

Goat – Dairy Show

Alpine Junior Doe Champion

Ellie Dykstra

Spencerville

Alpine Junior Doe Reserve Champion

Maggie Dykstra

Spencerville

LaMancha Junior Doe Champion

Caitlyn Ryan

Fort Wayne

LaMancha Junior Doe Reserve Champion

Shawn Ryan

Fort Wayne

Nigerian Junior Doe Champion

Francie Dykstra

Spencerville

Nigerian Junior Doe Reserve Champion

Tanner Wentland

Churubusco

Nubian Junior Doe Champion

Carly Kenseth

Huntertown

Nubian Junior Doe Reserve Champion

Erin Ryan

Fort Wayne

Oberhasli Junior Doe Champion

Connor Scheumann

Hoagland

Oberhasli Junior Doe Reserve Champion

Breinne Mudrack

Fort Wayne

Saanen Junior Doe Champion

Vahn Shannon

Fort Wayne

Saanen Junior Doe Champion

Vahn Shannon

Fort Wayne

Grand Champion Dairy Goat Junior Doe

Carly Kenseth

Huntertown

Reserve Grand Champion Dairy Goat Junior Doe

Vahn Shannon

Fort Wayne

Alpine Senior Doe Champion

Breinne Mudrack

Fort Wayne

Alpine Senior Doe Reserve Champion

Gretchen Mann

Fort Wayne

LaMancha Senior Doe Champion

Shawn Ryan

Fort Wayne

LaMancha Senior Doe Reserve Champion

Rebecca Fansler

Fort Wayne

Nigerian Dwarf Champion Senior Doe Champion

Cody Wood

Woodburn

Nigerian Dwarf Reserve Champion Senior Doe Champion

Addie Sieber

Leo

Nubian Senior Doe Champion

Carly Kenseth

Huntertown

Nubian Senior Doe Reserve Champion

Carly Kenseth

Huntertown

Oberhasli Senior Doe Champion

Breinne Mudrack

Fort Wayne

Saanen Senior Doe Champion

Monica Shannon

Fort Wayne

Saanen Senior Doe Reserve Champion

Vahn Shannon

Fort Wayne

Grand Champion Dairy Goat Senior Doe

Carly Kenseth

Huntertown

Reserve Grand Champion Dairy Goat Senior Doe

Monica Shannon

Fort Wayne

Grand Champion Nigerian Dwarf Wether Champion

Calvin Lee

Fort Wayne

Reserve Grand Champion Nigerian Dwarf Wether

Cody Wood

Woodburn

Mother/Daughter Champion

Vahn Shannon

Fort Wayne

Mother/Daughter Reserve Champion

Carly Kenseth

Huntertown

Produce of Dam Champion

Addie Sieber

Leo

Produce of Dam Reserve Champion

Karlee Parker

Fort Wayne

Get of Sire Champion

Addie Sieber

Leo

Get of Sire Reserve Champion

Maggie Dykstra

Spencerville

Overall Dairy Goat Champion

Erin Ryan

Fort Wayne

Senior Dairy Goat Showman

Forrest Bonin

Fort Wayne

Intermediate Dairy Goat Showman

Ellie Dykstra

Spencerville

Junior Dairy Goat Showman

Maggie Dykstra

Spencerville

Dairy

Grand Champion Dairy Cow

Miranda Dunten

Churubusco

Reserve Grand Champion Dairy Cow

Brad Fuhrmann

Hoagland

Grand Champion Dairy Heifer

Amber Dunten

Churubusco

Reserve Grand Champion Dairy Heifer

Brad Fuhrmann

Hoagland

Holstein Breed Champion

Miranda Dunten

Churubusco

Holstein Breed Reserve Champion

Brad Fuhrmann

Hoagland

Holstein Senior Champion

Miranda Dunten

Churubusco

Holstein Senior Reserve Champion

Brad Fuhrmann

Hoagland

Holstein Junior Champion

Amber Dunten

Churubusco

Holstein Junior Reserve Champion

Brad Fuhrmann

Hoagland

Ayrshire Breed Champion

Brittany Lee

Fort Wayne

Ayrshire Junior Champion

Brittany Lee

Fort Wayne

Jersey Breed Champion

Grant Bradtmueller

Fort Wayne

Jersey Breed Reserve Champion

Grant Bradtmueller

Fort Wayne

Jersey Senior Champion

Grant Bradtmueller

Fort Wayne

Jersey Junior Champion

Grant Bradtmueller

Fort Wayne

Jersey Junior Reserve Champion

Holly Bradtmueller

Fort Wayne

Junior Dairy Showmanship

Sophia Furhmann

Hoagland

Intermediate Dairy Showmanship

Garret Ternet

New Haven

Senior Dairy Showmanship

Landon Ternet

New Haven

Overall Dairy Showmanship

Landon Ternet

New Haven

Poultry Exhibition Show

Grand Champion Exhibition Poultry

Aric Bradtmueller

Hoagland

Reserve Grand Champion Exhibition Poultry

William Edwards

Fort Wayne

Champion Standard Exhibition Bird

Aric Bradtmueller

Hoagland

Reserve Champion Standard Exhibition Bird

Chris Graham

Churubusco

Champion Water Fowl

Daniel Edwards

Fort Wayne

Reserve Champion Water Fowl

Amber Hoopengardner

Churubusco

Champion Bantam Clean Leg

William Edwards

Fort Wayne

Reserve Champion Bantam

Morgan Schaefer

Fort Wayne

Champion Bantam Feathered Leg

Breinne Mudrack

Fort Wayne

Reserve Champion Bantam Feathered Leg

Kassi Stockel

Fort Wayne

Champion Poultry Junior Showmanship

Anne Hoffman

New Haven

Champion Poultry Intermediate Showmanship

William Edwards

Fort Wayne

Champion Poultry Senior Showmanship

Karen Hoffman

New Haven

Leaders Special

Daniel Edwards

Fort Wayne

Send items for The Scoop to jgnews@jg.net.

Advertisement