You choose, we deliver
If you are interested in this story, you might be interested in others from The Journal Gazette. Go to www.journalgazette.net/newsletter and pick the subjects you care most about. We'll deliver your customized daily news report at 3 a.m. Fort Wayne time, right to your email.

High Schools

  • Associated Press releases preseason football poll
    The Associated Press released its 2014 preseason high school football poll Tuesday.Snider tops the northeast Indiana teams at No. 3 in Class 5A, while SAC rival and 2013 Class 4A state runner-up Bishop Dwenger comes in at No.
  • Take your shot
    This season, The Journal Gazette sports department is inviting nine readers to participate in our weekly high school football predictions contest.
  • Take your shot
    This season, The Journal Gazette sports department is inviting nine readers to participate in our weekly high school football predictions contest.
Advertisement
High schools

Carroll wins softball sectional crown

Carroll punched its ticket to the Class 4A softball regionals with a 5-1 victory over host DeKalb in the sectional championship game.

The Chargers, who took a 3-0 lead in the first, banged out 11 hits, led by Emily Catanzarite’s 2-for-4, 2-RBI and 2-runs scored effort.

Katy Guebard gave up three hits and one run while striking out eight for Carroll.

LAKEWOOD PARK CHRISTIAN 18, ELKHART CHRISTIAN 0: Mikeila Boroff tossed a no-hitter while striking out 10 for the host Panthers, who play Canterbury at 5 p.m. today in the Class A sectional finals.

Baseball

SNIDER 7, EAST NOBLE 1: Bradon Phelps gave up one run on two hits as the Panthers advanced to play Columbia City, a 5-1 winner over DeKalb, in the Class 4A Carroll Sectional semifinals.

NORWELL 9, BELLMONT 2: Luke Hunter struck out eight to lead the Knights to a Class 3A Bellmont Sectional semifinal matchup against Heritage, a 2-1 winner over Mississinewa.

Tennis

HOMESTEAD REGIONAL: Canterbury’s Leah Barnes defeated Bishop Luers’ Natalie Rahrigh 6-0, 6-0 to advance to the individual sectional finals, and in doubles, Bishop Dwenger’s Audrey Rang and Elizabeth Maxson defeated Bellmont’s Andrea Fruchte and Shelby Kiess 6-0, 6-0.

Track & Field

KOKOMO REGIONAL: Warsaw won the title with 76 points, and the Tigers won four events: Jacob Poyner (1,600 meters, 4:18.56; 3,200, 9:26.40), Robert Murhpy (800, 1:55.46) and Seth Fouts (shot put, 55-3 3/4 ).

Advertisement